Our product range includes a wide range of evergreen illustrated classics, illustrated world famous classics leagues under the sea different books, children story hindi different books, world famous fairy tales in hindi different books, children story books (hardbound) english series and famous aesop fables different books.














₹ 35 / PieceGet Latest Price
| Book Type | Story Book |
| Binding | PIN BINDING |
| Age Group | 3-12YEARS |
| Language | English |
| Page Count | 16 Pages |
| Theme | Moral Stories |
| Material | Paper |
Evergreen Illustrated Classics (Size 8.5" x 5.5") brings timeless stories to life for young readers. Each book features famous classic tales written in simple language and enhanced with beautiful, colourful illustrations to spark imagination. These editions are perfect for introducing children to world literature, building a love for reading, and learning important values through engaging storytelling. Compact and easy to carry, they make reading enjoyable at home, in school, or on the go.










₹ 50 / pieceGet Latest Price
| Class | Class 1 |
| Language | English |
| Number Of Pages | 48 Pages |
| Packaging Type | Packet |
| Pattern | Printed |
| Weight | 350 gm |
| Shape | Rectangle |
| Appearance | Modern |









₹ 60 / pieceGet Latest Price
| Age Group | 6-13 |
| Genre | Moral Stories & Value Education, Early Learning & Picture Books |
| Language | English |
| Medium | Hindi |
| Format | Paperback |
| Number of Pages | 500 Pages |
| Shape | Rectangle |
| Usage | Personal |
| Size | 20 X 18 X 3 cm |
| Brand | Sawan |










₹ 40 / PieceGet Latest Price
| Class | Class 5 |
| Language | Hindi |
| Number Of Pages | 200 Pages |
| Packaging Type | Packet |
| Pattern | Printed |
| Weight | 350 gm |
| Shape | Rectangle |
| Size | 29 X 26 X 3 cm |













₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Book Series / Collection | Children Story Books |
| Language | English |
| Page | 128 |
| Author | Manoj Publicatons |
| Publication | Manoj Publications |
| Shipping Weight | .75 kg |
| Country of Origin | Made in India |










₹ 60 / PieceGet Latest Price
| Book Series / Collection | AESOP STORIES |
| Language | English |
| Age Group | 5 Year |
| Brand | Sawan |
| Packaging Type | Packet |
| Number of Pages | 32 Pages |
| Usage | School |
| Weight | 200 gm |
| Shape | Rectangle |










₹ 60 / PieceGet Latest Price
| Book Series / Collection | Moral Story |
| Language | Hindi |
| Packaging Type | Packet |
| Usage | School |
| Brand | Sawan |
| Size | 7.99 x 10 x 1.85 inch |
| Number of Pages | 210 Pages |
| Weight | 320 gm |




₹ 400 / PieceGet Latest Price
| Book Series / Collection | 365 Story Books |
| Language | English |
| Author | Manoj Publications |
| Shipping Weight | 600 gram |
| Country of Origin | Made in India |
| Age Group | 8 Year |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Sawan |
| Number of Pages | 48 Pages |
| Weight | 500 gram |













₹ 180 / PieceGet Latest Price
| Book Series / Collection | 151 Stories Books for Children |
| Language | English |
| GSM | 400 gram |
| Page | 80 pages |
| Author | Manoj Publications |
| Product Dimensions | 28 X 22 X 1 cm |
| Publication | Manoj Publications |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 500 / PieceGet Latest Price
| Book Series / Collection | 365 Story Books |
| Language | English |
| Author | Manoj Publications |
| Publication | Manoj Publications |
| Shipping Weight | 600 gram |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Paper Packet |
| Weight | 500 gram |
| Number of Pages | 192 |
| Brand | Sawan |









₹ 60 / PieceGet Latest Price
| Language | English |
| Number Of Pages | 48 Pages |
| Size | 30 X 30 X 3 cm |
| Pattern | Printed |
| Shape | Rectangle |
| Weight | 300 gm |
| Brand | Sawan |
| Appearance | Modern |
| Age Group | 12 Year |













₹ 60 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Language | English and Hindi |
| Age Group | 3-12 Years |
| Binding | Paperback |
| Genre | Moral Stories, Story Book |
| Book Type | Story Book |
| Series | Set of 12 |
| Page Count | 16 Pages |
| Theme | Moral, Classics |
| Publisher | SAWAN |
| Medium | Hindi, English |





₹ 60 / PieceGet Latest Price
| Language | English |
| Brand | Sawan |
| Number of Pages | 960 Pages |
| Weight | 300 gm |
| Size | 7.99 x 10 x 1.85 inch |
| Packaging Type | Packet |
| Usage | Personal |
| Shape | Rectangle |






₹ 60.00 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Book Series / Collection | Phonics Readers Series |
| Age Group | 3-12 Years |
| Language | English |
| Genre | Story Book |
| Binding | Paperback |
| Publisher | Manoj Publications |
| Format | Single Book |
| Number of Books in Set | 6 |
Phonics Stories – Simple and engaging short stories designed to help children improve reading skills, pronunciation, and word recognition through fun phonics practice, making early learning enjoyable and effective.









₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Book Series / Collection | STORY |
| Language | English |
| Page | 56 |
| Country of Origin | Made in India |









₹ 200 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Book Series / Collection | BEDTIMES STORIES |
| Language | English |
| Page | 56 PAGES |
| Country of Origin | Made in India |










₹ 100 / UnitGet Latest Price
| Packaging Type | Packet |
| Weight | 300 gm |
| Brand | Sawan |
| Appearance | Modern |
| Size | 20 X 10 X 3 cm |
| Usage | Personal |

₹ 120 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Author | Manoj Publications |
| Name Of Book | General Learning Books |
| Packaging Size | 11x8.75 inch |
| Brand | Sawan |
| Year | 2024 |
| Country of Origin | Made in India |
General Learning Books are designed to build a strong foundation in early education through fun, engaging, and age-appropriate content. These books cover a wide range of essential topics such as alphabets, numbers, colours, shapes, animals, fruits, and everyday objects, helping children understand the world around them. Filled with vivid illustrations, simple language, and interactive exercises, they make learning enjoyable and effective. Perfect for preschoolers and early learners, these books enhance observation skills, vocabulary, and cognitive development. Printed on high-quality durable paper, they are ideal for home or classroom learning.



₹ 60 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 piece |
| Book Series / Collection | Children Story Books |
| Language | English |
| Medium | English |
| Genre | Educational |
| Book Type | Paperback |
| Printing | Full Color |
| Size | 30 X 28 X 3 cm |
| Weight | 300 gm |
| Brand | Sawan |
| Usage | Kids |










₹ 100 / pieceGet Latest Price
| Book Series / Collection | Narrative Fantasy Stories |
| Language | English |
| Genre | Moral Stories & Value Education, Early Learning & Picture Books |
| Format | Paperback |
| Shape | Rectangle |
| Size | 8 x 10 x 2 inch |
| Brand | Sawan |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 250 gm |








₹ 60 / pieceGet Latest Price
| Book Series / Collection | Children Story |
| Language | English |
| Genre | Early Learning & Picture Books, Moral Stories & Value Education |
| Format | Paperback |
| Weight | 300 gm |
| Usage | School |
| Brand | Sawan |
| Packaging Type | Packet |
| Size | 28 X 26 X 3 cm |
| Number of Pages | 48 Pages |










₹ 50 / pieceGet Latest Price
| Book Series / Collection | Fairy Tales stories |
| Language | English |
| Genre | Moral Stories & Value Education, Early Learning & Picture Books |
| Format | Paperback |
| Age Group | 8 Year |
| Shape | Rectangle |
| Number of Page | 160 Pages |
| Weight | 300 gm |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Sawan |










₹ 60 / PieceGet Latest Price
| Book Series / Collection | Precious Story Books |
| Language | Hindi |
| Genre | Moral Stories & Value Education, Early Learning & Picture Books |
| Format | Paperback |
| Size | 30 X 30 X 3 cm |
| Weight | 300 gm |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Sawan |
| Shape | Rectangle |

₹ 200 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Language | English |
| Book Name | Sampoorna Ramayana |
| Author | Manoj Publications |
| Publisher | Manoj Publications |
| Color | Four Colour |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 60 / pieceGet Latest Price
| Book Series / Collection | Children Story |
| Language | English |
| Brand | Sawan |
| Size | 30 X 26 X 3 cm |
| Number of Pages | 30 Pages |
| Weight | 300 gm |
| Packaging Type | Packet |








₹ 35.00 / PieceGet Latest Price
| Language | English |
| Book Name | GREAT SCIENTISTS |
| Author | GPWOO |
| Country of Origin | Made in India |
Great Scientists (Size 8.5" × 5.5") introduces young readers to the lives and achievements of the world’s most famous scientists. With simple language and colourful illustrations, children can learn about brilliant minds like Einstein, Marie Curie, Newton, and more. Each story highlights their discoveries, curiosity, and dedication, inspiring children to explore, ask questions, and develop a love for science. Perfect for home, school, or self-learning, this book makes science exciting, educational, and easy to understand for young learners.










₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Book Series / Collection | Story Books |
| Language | English |
| Size | 30 X 36 X 3 cm |
| Weight | 800 grams |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Sawan |










₹ 100 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Age Group | 3-12 Years |
| Genre | Educational |
| Language | English |
| Medium | English |
| Book Type | Paperback |
| Printing | Full Color |
| Series | Single Book |
| Brand | Sawan |
| Size | 30 X 30 X 3 cm |
| Shape | Rectangle |








₹ 50 / UnitGet Latest Price
| Language | English |
| Packaging Type | Packet |
| Number of Pages | 700 Pages |
| Size | 10 X 7 X 2 cm |
| Brand | Sawan |
| Weight | 370 gm |





₹ 30 / pieceGet Latest Price
| Language | English |
| Brand | Sawan |
| Appearance | Modern |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Rectangle |
| Size | 25 X 20 X 3 cm |
| Weight | 320 gm |
| Number of Pages | 600 Pages |










₹ 100 / pieceGet Latest Price
| Exam | EDUCATIONAL |
| Subject | English |
| Language | English |
| Publisher | SAWAN |
| Format | Paperback |
| Packaging Type | Packet |
| Class | Class 5 |
| Size/Dimension | 30 X 30 X 3 cm |
| Brand | Sawan |
| Weight | 300 gm |
Sawan Gupta (Proprietor)
Manoj Publications
761, Main Road, Burari, Delhi, Burari, New Delhi - 110084, Delhi, India





























